O kapele

Jsme folková hudební kapela z Berounska. Po vystupování s převzatými písničkami českého folku, se nyní bavíme instrumentální tvorbou vlastních písniček, které píše a skládá zakladatel uskupení Slunovratu Marian. Počátek zrodu „nového“ Slunovratu byl rok 2017, kdy jsme naše písničky poprvé zahráli v Bílině na festivalu Babí léto na Kyselce. Pro doprovod těchto písniček používáme kytary (6, 8, 12 strunné), foukací harmoniky, perkuse, flétny, housle, cajon, bonga a basovou kytaru. 

Naší malou líhní členů kapely, můžeme považovat klub Eldorádo z Jarova, kde pořádáme několikrát do roka hraní U stolu a odkud jsme k nám průběžně doplnily Rudu, Míšu a Čahyho.

Další zajímavosti o nás i o tom jak se postupně Slunovrat formoval do dnešní podoby si můžete přečíst níže.

 

Marian Čupori – sólový zpěv, vokály, 8strunná a 6strunná kytara, klavír, texty, hudba a aranže. 

Původce a frontman celého Slunovratu. Ten co má v hlavě sladké hlouposti a vše co se kolem kapely děje. Věčný snílek a romantik, ale také šprýmař, co pochválí i čmeláka s jakou lehkostí vletí do předního skla vašeho rozjetého automobilu a ještě o tom napíše do 5minut písničku. Dříve mu říkali kytarový mág. Dnes je to kytarový mák, protože dokáže napsat tři písničky týdně a pět jich do druhého dne zapomenout. Nakonec můžeme být rádi, že ty, co se mu naštěstí z nějakého nevysvětlitelného důvodu nevypaří z hlavy, se po nějakém čase dostanou přece jen k nám…

 

 

 

Marian Čupori

 

Filip Trojan – 6strunná kytara, vokály 

 

Kytarista, který vám nikdy moc chyb neudělá. A když je udělá, tak tam prostě dnes patří a příště tam zaručeně nebudou. Dnes je nám všem jasné, že v části notoricky známe melodie zpěvák z Discopříběhu udělal v textu chybu, protože správně je “ když se podaří, co se dařit má, musíte mít svého Filipa“. A tuto část si opravdu zkuste zazpívat. Jde to! Filip je prototyp svědomitého člověka, který si vyrazí zaběhat se svým psem, ale vrátí se bez něj se slovy, že neví kde se to zatracené zvíře ještě potuluje, protože ten pes jeho tempu prostě nestačil. Navenek tak trochu vážný, ale uvnitř čertík z krabičky, který vás umí pobavit a nepokazí žádný šprým. No a aby vás náhodou v legráckách neošidil, tak si ještě nějakou velice rád přidá…

Obrázek7Filip Trojan

 

Rudolf Šťastný – basová kytara

Je živoucím důkazem, že basáků není nikdy dost a hlavně těch dobrých. Je také členem dalších dvou kapel produkující rock a country a dokonce s prvky mexické hudby. Je naší velkou silou a pro nás zachráncem v dobách zlých a nepřejících, tedy tehdy, kdy jme se o Libora stále častěji museli dělit s dalšími kapelami a jeho nabitým časem. Ruda je typem naplno usměvavého basáka co má dlaně, jako lopaty dvě a dokáže svou hrou a především bezprostředností rozparádit plnou hospodu. A můžou to být písničky i pohlaví ženského, což jeho hlasu otrlého dřevorubce dodá tak přirozený drift, že tak to nedokáže ani samotná Martinová…

Ruda Šťastný

 

Michaela Lejčková – zpěv, Irská Whistles

Míša do Slunovratu přišla vlastně přímo od hraní U stolu v dubnu v roce 2019 a již po krátkém měsíci našeho zkoušení, si tehdy bez zkušeností pódiového vystupování, musela odhodlaně vystoupat na velké pódium festivalu pod Vodárenskou věž. A hned v Nymburku si i získala své první posluchače. Jako každému prvňáčkovi se i Míše přirozeně při prvních tónech hlas rozechvěl do líbezného ač poněkud ne-přirozeného třesu a zaplněné publikum Míšu okamžitě odměnilo povzbuzujícím a bouřlivým potleskem. S touto krásnou chvilkou až dojemné podpory publika, byla všechna její tréma navždy pryč. Od té doby odteklo ve všech řekách spousta vody a Míšin přirozený, líbivý, jemný zpěv, vás nyní provází v našich písničkách, kam již také neodmyslitelně patří.

Michaela Lejčková

 

Jan Bret (Čahy) – 12strunná kytara, vokály, basová kytara, zvuk

Honza se k nám připojil v červnu 2019 a již od našeho prvního setkání při folkových večerech hraní U stolu v Eldorádu bylo jasné, že když zrovna chyběl z té velké party muzikantů právě tenhle chlapák se silným zpěvem, vyškolený folkárnou, jakoby to nebylo tak úplně vždy ono. A tak jsme si ho raději vzali do Slunovratu napořád. Od té doby s námi Čahy zpívá, hraje, nosí, staví a zvučí bedny, zatahuje kapelní náklady, auťák koupil, vozí nás tam a zpět, vtipkuje a dělá dobrou náladu vždy, když to právě my potřebujeme. Ale nééé, samozřejmě, že Čahy je ve Slunovratu proto, že fajn zpívá, hraje skvěle na kytaru i basovku a je to prostě skvělej muzikant a prima člověk. Nó a  také zpívá, hraje, nosí, staví a zvučí bedny, mixák koupil ……………………….

Jan Bret

 

Libor Jonáš – basová kytara, 12strunná kytara, klávesy, bicí, perkuse, doprovodné nástroje, zpěv, zvuk

Libor je živoucí hudební legendou a hudebně nenahraditelný instrumentalista, který byl už u počátku založení Slunovratu. Muzikant srdcem i duší a to v mnoha hudebních společenstvích, která se pohybují od břehů od jezu, kantry, folku, popu, rocku až k okrajům domorodých songů, které se většinou bubnují v děravých kánoích někde v daleké Amazonii. Prostě Libor je něco, jako hudební nezmar, který se vyskytuje všude tam, kde se něco hraje a je úplně fuk, co, jak, kdo, s kým a proč.

Libor Jonáš

 

Několik zajímavostí o Slunovratu.

Proč Slunovrat…

Název kapely je vzpomínkou na jeden z mnoha úspěšných víkendových festivalů, který se každoročně pořádal ve Svojšicích v době slunovratu. Místo, kde se setkávaly nekonečné davy příznivců trempingu, tuláci propojení s přírodou a místo setkání kamarádů z dalekých krajů.

První veřejné vystoupení Slunovratu začala v červenci 2013 s převzatými písničkami Nezmarů, Žalmana, HopTropu, Čechomoru na Zdickém Kulturním létě, kde jsme ještě během tohoto vystoupení přijali pozvání na další festival do Cerhovic. Spolu s přípravami na podobná vystoupení jsme začali užívat i název Slunovrat. Z řad našich příznivců přicházela stále další pozvání, která téměř po roce vrcholila na Žatecké Dočesné. Ještě téhož roku od zrození Slunovratu jsme na zaplněném Náměstí Prokopa Velkého účinkovali na pódiu rádia Blaník před vystoupením kapely Kamelot. Ovšem post zpěvaček a basové kytary byl stále nestabilní a také i proto jsme se začali stále víc zabývat otázkou, jakým směrem se vlastně chce každý z nás ubírat dál.

Rok 2016 –  pro Slunovrat mezníkem nové cesty a změn….

Současně s příchodem Nového roku 2016 si Marianův inzerát nové zpěvačky našla Hanka Studená, která ve velmi kulhavé době kapely svým nadšením pravidelného zkoušení dala zároveň i nový impuls a především podpořila myšlenku frontmana Slunovratu vystupovat na folkových festivalech a věnovat se s ním jeho vlastní tvorbě. Ostatní členy kapely ovšem z důvodu nové časové náročnosti příprav tato skutečnost nenadchla, rozhodli se v dalších přípravách a zkoušení již nepokračovat a svou činnost ve Slunovratu ukončili. 

Marian s Hankou se rozhodli, že se již dále budou věnovat především svým vlastním písničkám a Marian je začal obdivuhodně rychle  psát. V tomto novém projektu za čas začali utvářet sestavu nového složení Slunovratu. Zkoušeli opět s Liborem, Františkem Dlouhým, nebo také s Františkem Farmačkou. Opět se domluvili na pokračování postu rytmických nástrojů, harmoniky a houslí s Petrem. V červenci 2016 tak poprvé zazněla na festivalu Radnické sedlo první písnička Cesty Slunovratu. Jak se postupně utvářela tvář celé kapely, na místo kytaristy a vokálů obou Františků, přišel začátkem roku 2017 do Slunovratu Filip Trojan a z důvodu časové vytíženosti Libora, na zdvojený post basové kytary Rudolf Šťastný, který se pro časovou vytíženost Libora stal velice brzy součástí kapely a zapadl mezi hlavní kameny Slunovratu.

V září 2017 jsme již některé naše písničky poprvé představili v Bílině, na festivalu Babí léto na Kyselce, kam se vždy velice rádi vracíme. Na tomto festivalu se vše naše účinkování roztočilo a byly nám nabídnuty i další skvělá vystoupení, která jsme s nadšením přijímaly.

Rok 2019 – Počátkem jara však přišla pro Slunovrat zásadní změna.

Rozloučila se s námi zpěvačka Hanka Studená, která od roku 2016 svým příchodem přivedla do Slunovratu mnoho nového. Především byla od počátku součástí Marianovi myšlenky dát se cestou s vlastními texty a melodiemi, ve kterých ho také silně podporovala. 

V dubnu 2019 jsme velice rádi přivítali Michaelu Lejčkovou, která se rychle s našimi písničkami spojila a začala je s námi skvěle zpívat. V červnu 2019 náš stav na šestici členů zvýšil ještě Honza Bret, který naše písničky obohatil o 12strunnou kytaru, zpěv, v případě potřeby baskytary, ale především svým milým a spolehlivým přístupem.

Rok 2024 – další zásadní změny uvnitř kapely.

Rok 2024 –  V únoru oznámil konec účinkování v kapele Petr Resch, který byl dlouhá léta naší oporou. Slunovrat se tak loučí s Petrovými houslemi, foukací harmonikou, jeho flétnami a rytmikou. Petrovi za ta léta dřiny s námi, patří především velké díky.

A tak se nám s rokem 2024 rozšířily naše vokály o další krásný ženský hlas, kterým nám nyní dělá radost skvělá Jana Urbis Havlíčková. Jana nám kromě svého krásného hlasu, vrátila do našich aranží také flétny, rytmiku a pokud ji ještě nakonec přesvědčíme i krásný zvuk houslí 😉

Tímto jste srdečně zváni na naše vystoupení a přejeme vám, abyste vždy z našeho vystoupení měli radost a odcházeli s krásnými prožitky.

 

 Bývalí členové Slunovratu 

Petr Resch

Hanka Studená Dvořáková

 

Bývalí členové STARÉHO Slunovratu 

Z původního složení počátečního „starého“ Slunovratu, který v letech 2013 – 2015 vystupoval s převzatými písničkami, vystoupili Stanislav Mrva, Pavla Žufníčková a Milan Merhaut.  Rozloučili jsme se také s Janou Čuporiovou, Jankou Richterovou, Františkem Farmačkou a Bětkou Volínovou, kteří střídavě se Slunovratem vystupovaly. Ti všichni byli u Slunovratu od jeho počátku a zásadně se podíleli na zrození Slunovratu. Za vše jim velké díky.

 

Doèesná Žatec 2014Slunovrat na Dočesné  – Milan Merhaut, Stanilav Mrva, Janka Reichterová, František Farmačka, Pavla Žufníčková

 

P1170745Stanislav MrvaPavlaPavla ŽufníčkováJanaJana ČuporiováMilanMilan MerhautDoèesná Žatec 2014Janka Richterová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *